Jak oswoić wilka stepowego


Mija pół roku mojego bycia czyjąś starą i chyba ten fakt jakiejś, mimo wszystko, cezury, skłania mnie ostatnio do ogólnożyciowych rozkminek. Na ten przykład postawiłam sobie ostatnio tezę: „macierzyństwo zrewolucjonizowało moje życie” i zaczęłam ją rozkładać na czynniki pierwsze. Brzmi beznadziejnie, wiem, ale serio, wnioski mnie zaskoczyły.

Gdy pierwszy raz po porodzie wyrwałam się na spotkanie ze znajomymi było spoko, ale nie wytrzymałam długo. Mimo, że było to niedawno, dla mnie było za wcześnie. Dla mnie – nie dla dziecka, o ironio losu. Książę T. świetnie sobie radzi beze mnie, a jego stary… również świetnie sobie radzi beze mnie. To tylko mój mózg jeszcze nie przetrawił tej wiedzy. Ostatnio znowu zaczęłam fundować sobie wychodne. Za pierwszym razem dreptałyśmy z koleżanką przez rondo ONZ i w pewnym momencie ona zapytała mnie, czy tęsknię za T.

– Nie – odparłam bez zastanowienia.

– Nie?

– Tęsknię za moim dawnym życiem, za pracą, ludźmi, nawet za biurem – usłyszałam swoje własne słowa. Akurat była godzina szczytu i z biurowców wysypywali się korpoludzie. Na ulicach korek jak skuwysyn. Zza szyb knajp przezierał widok ludzi siedzących samotnie przy stolikach, z laptopami, kawą, gazetą. Czy im współczułam? Nie, ja im dziko zazdrościłam.

Tęsknota za Księciem T. przyszła później. Trzy godziny od wyjścia z domu.

Następnym razem poszłyśmy do teatru. I wszystko sprawiało mi frajdę: ludzie w tramwaju. Ludzie w teatrze. Spektakl. Miasto. Samochody. Rowerzyści. Rolkarz, który usiłował wpaść pod samochód, ale mu się nie udało. Zamawianie pizzy.

Koleżanka zapytała mnie po spektaklu, czy idziemy jeszcze coś zjeść. I wiecie, co odparłam?

– Nie wiem, muszę zadzwonić do P.

Łoooo. Że co, Natalko?

Oczywiście okazało się, że P. sobie świetnie radził beze mnie, a T. smacznie spał w błogiej nieświadomości, że matka hula na mieście.

Wtedy chyba najdobitniej do mnie dotarło to, co kołatało mi po głowie już od dawna. To nie macierzyństwo wywróciło moje życie do góry nogami. Związek to zrobił. Urodzenie Księcia T. nie zmieniło de facto mnie ani mojego życia, lecz nadało mu inny tor. Nie zmieniło mnie, lecz sprawiło, że stałam się bardziej pro wersją mnie. Idę w innym kierunku, inną drogą. Ale życie jest praktycznie to samo. I ja ta sama.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z byciem z kimś w związku. Zanim zaczęłam być z P., byłam singielką trzy lata. Początkowo, wiadomo, jak to baba, był dramat, łzy i niktmnieniekocha. Ale gdy doszłam ze sobą do ładu, polubiłam siebie. Polubiłam też siebie jako singielkę i swoje singielkowe życie. I tylko dlatego, że zaakceptowałam bycie solo, mogłam – tak uważam – z czystym sumieniem wejść w kolejny związek. Nie ma bowiem nic gorszego, niż łączenie się w pary z poczucia samotności i potrzeby posiadania kogokolwiek blisko.

Z P. to bynajmniej nie była miłość od pierwszego wejrzenia (znaliśmy się długo wcześniej i mieliśmy o sobie jak najgorsze mniemanie). I chyba mogę to przyznać, bo żadna to tajemnica: długo zastanawiałam się, co ja w ogóle robię, w co ja się pakuję? Związek? Ja i związek? Ja i P.? Czy mnie pogięło?

Cztery miesiące później spontanicznie mu się oświadczyłam. Znaczy się, wielce romantycznie zapytałam, czy się kiedyś hajtniemy, bo nie wiem, czy mam w głowie układać sobie naszą przyszłość pod znakiem rodziny i dzieci. P. filozoficznie stwierdził, że czemu nie. Oficjalnie zaręczyliśmy się po dziewięciu miesiącach od dnia, gdy P. do mnie przyjechał i już został (dziewięć miesięcy jest datą przypadkową, bo o Księciu T. nie było wtedy jeszcze mowy – just sayin’).

Może ja jestem chujowa w związki, no raczej na pewno, ale tym razem przerabiam zdecydowanie wyższy niż kiedykolwiek level bycia z kimś. Temat ślubu na tapecie, dziecko na świecie, mieszkamy ze sobą już w latach, nie miesiącach. I oto znajduję samą siebie na środku tego wszystkiego, niemożebnie i nieustannie zadziwioną, jak ciężka to praca: związek. I że jeszcze żadne z nas nie ma dosyć.

Gdyby mi ktoś pięć lat temu powiedział, że będę szła na kompromisy, nie uwierzyłabym. Że zgodzę się być jedyną jednostką w domu obsługującą pralkę. Że będę wciskać łokieć między żebra chrapiącemu nosorożcowi w moim łóżku. Że tyle razy będę się z kimś kłócić i godzić (wiecie, ja nie jestem kłótliwą osobą, wprost przeciwnie, a P. potrafi mnie doprowadzić do takiej furii, że przedmioty latają). Że spotkam taką wersję siebie – czasem upierdliwą do porzygu (kochanie, rusz dupę z kanapy i chodź spać do łóżka. Kochanie, nie śpij na tej kanapie. Kochanie… KOCHANIE), a czasem machającą ręką na coś, co kiedyś byłoby dla mnie istotne. Dla dobra sprawy.

Pojawienie się T. po prostu przyklepało te wszystkie najdziwniejsze z dziwnych zmiany, które poczyniło w mojej głowie dzielenie z kimś życia.

Czasem tęsknię za czasami, gdy byłam odpowiedzialna za siebie i tylko za siebie, gdy mogłam balować do rana i się nie zastanawiać, co słychać w domu, bo w domu wiedziałam, że śpi kot. Gdy mogłam wydać kasę bez sensu i później nie mieć co jeść. Gdy mogłam się spakować i wyruszyć autostopem przez Europę z człowiekiem z ogłoszenia (true story).

Ale to jest takie samo tęsknienie, jak to za korpożyciem. Tak naprawdę mi tego nie brakuje i tak naprawdę przecież wcale nie zazdroszczę tym ludziom. Wcale naprawdę nie brakuje mi tego pustego łóżka i radzenia sobie ze wszystkim w pojedynkę. Było okej, ale życie z P. jest bardziej okej. Życie w domu z dzieckiem też jest tak naprawdę bardziej okej, niż życie w korpo. Jeszcze nie zapomniałam, jak bardzo nienawidziłam rutyny, wstawania na abstrakcyjną 9 rano. Wykonywania miliona bezsensownych służbowych poleceń po to, by wypełnić mój marnie opłacany czas. Z jednej strony ta rutyna kiedyś uratowała mi życie (ale o tym kiedy indziej), a z drugiej – ileż można? Całe życie – powie ktoś. Na zdrowie. Ja się do tego nie nadaję, z ręką na cycku. I teraz mam problem, bo muszę na nowo wymyślić sobie swoje życie. Przecież bycie kurą domową jest nie dla mnie, praca 9-17 też nie. Kim zostanę, gdy dorosnę?

I może to tylko ja tak mam, bo ja jestem jednak typ samotnika, takiego wilka stepowego, co to się w dodatku zawsze lepiej dogadywał z facetami przy piwie, niż z babami przy herbatce (nie to, że mi brakuje pierwiastka kobiecego, ale mój mózg jest facetem). Ale dla mnie związki trwające po kilkanaście lat to nie tylko abstrakcja i trochę przerażenie, ale też – i przede wszystkim – wielki szacun.

Dziecko? Phi tam. Dziecko, sorry, ale zrobić każdy umie. Utrzymać przy życiu – to też jest do zrobienia. Wychować na szczęśliwego, mądrego człowieka – z tym trudniej, ale in progress. To jest coś, co przychodzi mi trochę instynktownie, a trochę dzięki obserwacji, czytaniu, słuchaniu. To jest o tyle łatwiejsze, że oprócz nielicznych wyjątków, łatwo jest nie przestać kochać swojego dziecka, nawet, gdy jest nieznośne.

Ale nie przestać kochać drugiego – kiedyś całkiem obcego – człowieka, gdy doprowadza cię do szału? Dopasować twoje i jego przyzwyczajenia, poglądy, preferencje, potrzeby tak, by to wszystko razem jako-tako zagrało i na dłuższą metę się nie rozklekotało? Nie zamordować go, gdy chrapie o czwartej rano? Nie wywalić jego rzeczy przez okno, gdy o pierwszej w nocy obrażony wychodzi?

O słodki Jezu.

A jeszcze wyciągnąć z tego wszystkiego dla siebie to, co dobre. Stawać się kimś lepszym dzięki drugiej osobie i być dla niej motywacją do rozwijania się. Wspólnie ciągnąć ten wózek we właściwym kierunku. Nie dać się rutynie, zniechęceniu, złości, zmęczeniu. Cieszyć się każdym dniem, nawet po wielu latach. Nie próbować zmienić drugiego człowieka. Nie spiździeć do cna. Nie rozleniwić się. Wciąż się starać. Wreszcie: umieć wyczuć moment, gdy trzeba powiedzieć „dość” i pójść każde w swoją stronę.

Wielki szacun i chapeau bas dla wszystkich par, którym się udaje. My jesteśmy – mimo wszystko – na początku tej drogi i czasem jestem pełna podziwu dla nas obojga, że się jeszcze nie pozabijaliśmy.

Tak, że ten. Dzieci to pikuś.

 • Antypatycznie Antypatycznie

  Cześć, czołem!
  ło. powiem ci, że ja za to Tobie zazdroszczę. Na dziecko szans nie mam bo w mojej głowie zamiast księcia jest księżniczka. a o długoletnim związku jeszcze też nie mam co marzyć. Smutne i przykre ale to samo życie. Zazdroszczę tych kompromisów i życia we troje i we dwoje. To jest kurde osiągnięcie życie z człowiekiem i nie niszczenie siebie wzajemnie pretensjami, kłótniami, zazdrościami, innymi ami. Do tego wychowywać kiełkującą roślinę, która chłonie wszystko jak wodę. Medale się powinno rozdawać albo odwortnie, to powinno być takie naturalne, w końcu jesteśmy ludźmi, a tu nic, jesteśmy wredni i chamscy na tyle, że związek piętnastoletni jeśli chodzi o nasze pokolenie a czterdziestoletni na wcześniejsze jest niemalże everestem.

  • Nat

   Cześć :) No właśnie, z jednej strony to jest naprawdę COŚ, i te związki, i to rodzicielstwo. Z drugiej – też uważam, że w gruncie rzeczy to jest naturalne, normalne. Za co medale, skoro człowiek się dzięki temu po prostu spełnia i zwyczajnie żyje dzień za dniem. ;)

 • I ja mam przeogromny szacun dla każdego trwającego i wartościowego związku. I też szacun dla Ciebie Nat! I za dziecko również-mimo tego że umniejszasz trochę sobie. A że ja jestem na etapie wieczny singiel i dobrze mi z tym, dziecko i związek to dla mnie abstrakcja. Pora kupić kota :P.
  ps. Mój móz również jest facetem btw.

  • Nat

   „ps. Mój móz również jest facetem btw.” wiem, domyśliłam się. Mam radar na „swoich” :D

   Dzięki, nie wiem, czy umniejszam, po prostu póki co idzie dość gładko. :) Nie licząc ciąży, to spodziewałam się, że będę miała bardziej przejebane;)

   Etap wiecznego singla jest super. O ile Ci nie odbija i zrobisz z tego dobry użytek, to dzięki temu etapowi potem możesz super funkcjonować w związku:)

   • ” Nie licząc ciąży, to spodziewałam się, że będę miała bardziej przejebane” – dawaj z takim hasłem promującym 500+ :P :D
    Ciężko mi stwierdzić czy już mi odpierdoliło ale jeśli mówisz że jest jakaś szansa- to kto wie. Póki co nie narzekam na singlostwo ;)
    ps.Wiadomix- swój do swego ciągnie, nawet jak jest się stylistycznym i gramatycznym ułomem :P

 • Iw

  Całkiem sensowny wniosek. :)

 • L.

  Mądra jesteś, Natalko.

  • Nat

   Wiem, Luizko.

O mnie

Cześć, mam na imię Natalia, ale mów mi Nat. Lubię muzykę Archive, kolor turkusowy i dobre filmy. Hobbystycznie przełamuję swoje lęki i krytykuję ludzi. Nałogowo powątpiewam. Na co dzień przyjaźnię się ze swoją nerwicą. Jestem introwertyczką. Bywam złośliwa. Używam ironii dużo i często. Nie trawię laktozy ani disco polo. Chcesz pogapić się na świat z loży szyderców? Siadaj!

Fanpage

Instagram

Rośnie nam (łudzę się) jeden z niewielu przyszłych czytelników książek (i jeden z zapewne wielu miłośników leżaków). #kid #boy #summer #holiday #masuria #reading #bookstagram #book #chill #chillout #ksiazet #t #wakacje #mazury #czytaniejestsexy #czytanie #książka #mazury #drivingnuts
Kiedy kochasz słodycze tak bardzo, że przyjaciele zabierają Cię na najsłodszy deser świata, by eksperymentalnie sprawdzić, czy podołasz... prawie podołałam, troszkę napoju zostało. Ale hej, bita śmietana, donut, orzeszki, masło orzechowa i polewy (czekoladowa+toffi) - wylądowały w moim brzuszku. 😏 Omnomnom. Jak ktoś ma ochotę zamordować swoją trzustkę, to wpadajcie do naleśnikarni Lalka 😂 #bylopyszne #alejapierdziu #ilecukru #deser #koktajl #dessert #cocktail #sweets #sugar #alotofsugar #omnomnom #yummy #friends #hangout #chill #eat #eatwhatyouwant #drivingnuts
Mamo, tato, przyniosłem ciastka. #ciastkazkrowy #ciastkazeswinki #ciastkazludzi #omg #rodzicielstwo #parenting #kid #boy #son #cooking #toys #weirdmornings #2yo #dwulatek #drivingnuts
Tak wygląda typowa Chujowa Panna Młoda, która do ślubu nie jedzie limuzyną czy bryczką, tylko z deczka śmierdzącym gazem (nie gazami) samochodem, który był piękny i młody dawno temu, w każdym razie młody bo piękny to nie wiem (mam nadzieję, że właściciel owego wehikułu tego nie przeczyta, jakby co pozdrawiam i serdecznie dziękuję, w końcu alternatywą była podróż tramwajem). Właściwie "jechanie" to zbyt radosne określenie, bo staliśmy w korku przed placem bankowym, spóźniając się na własny ślub. Chwilę wcześniej pan młody na żoliborskim chodniku miał w biegu przyszywany bukiecik do butonierki, poszetki nikt nie umiał prawidłowo ułożyć, a ja szłam do ślubu w balerinach z zeszłego roku, bo nie ogarnęłam butów na czas. Świadkowa opuściła pół poślubnego obiadu żeby ratować sytuację i jechać po tort, którego poprzedniego dnia nie zdążyliśmy odebrać. But who cares? Mieliśmy gości z Poznania, Krakowa a nawet z Grecji, to chyba nie jest z nami tak źle jeśli ktoś przejechał pół Polski lub Europy tylko po to żeby przez parę godzin poświętować z nami to, co i tak od dawna wszyscy wiedzą. 💝 jakbym jeszcze miała bloga to bym sporządziła poradnik jak być chujową panną młodą, a tak to musicie mi uwierzyć na słowo że da się wziąć slub bez tej całej ślubnej sraczki, brokatu, kija w dupie i typowo weselnej żenady. 🦄 Ejmen. Od piątku jestem Natalią Turkiewicz. Kończę przydługi wywód. Odmaszerować. #slub #wesele #wedding #flowercrown #weddingmakeup #chillwedding #gotmarried #face #selfie #polishgirl #bride #brideingreen #bohobride #thankgoditsover #drivingnuts
Find the door. #porto #portugal #visitporto #visitportugal #holiday #door #doors #colors #collage #vacation #instadaily #instagood #drivingnuts
Nie do wiary ze niedawno tam bylam 🙈 #porto #portugal #bridge #view #niceview #beautiful #landscape #river #douro #visitporto #visitportugal #sunset #evening #drivingnuts #instadaily #instalike #instagood
Będę jeszcze długo spamować widoczkami z Portugalii. 🤗 Uprzedzałam! 😌
#portugal #portugalia #visitportugal #visitporto #porto #ocean #sea #bird #landscape #landscape_captures #landscapephotography #nofilter #nofilterneeded #beautiful #view #niceview #chillout #holiday #sunshine #drivingnuts #instagood #instalike #instadaily #instavacation #instaphoto
Spacerek po moście. Papa, Porto. Wrócę.
#porto #portugal #visitportugal #visitporto #bridge #view #niceview #photoshooting #river #douro #douroriver #couple #selfie #drivingnuts #collage
A dalej już tylko Ameryka. #ocean #portugalia #portugal #porto #matosinhos #sea #sky #ship #landscape #view #niceview #beautiful #beautifuldestinations #photooftheday #photography #photo #picoftheday #pic #blue #bluesky #bluesea #holidays #holiday #saturday #drivingnuts

Snapchat

Snapchat

Follow drivingnuts on Snapchat!