Jak przetrwać święta nie zwariować?


Też nie czujesz magii świąt? Ciężarówka Coca-Coli i zamieszki w supermarketach to nie twój klimat? Nie martw się, jest nas więcej.

Na szczęście nie musisz spędzić wigilijnego wieczoru, tłumiąc w sobie negatywne emocje z głupawym uśmiechem przyklejonym do oblicza. Istnieją sprawdzone przez miliony Polaków metody, dzięki którym święta okażą się bardziej znośne. Oto 12 wigilijnych sposobów na przetrwanie.

1. Nie kupuj prezentów

Serio, na co to komu? Zamów na Allegro kilkanaście par skarpetek albo kup w osiedlowym kilkanaście czekolad. Powiedz, że nie masz pieniędzy. Kto to sprawdzi? Będą cię mieli za dziada? Spoko, pewnie już i tak mają. A ty oszczędzisz sobie wydatków i nerwów. Poza tym nie o to chodzi w świętach, prawda? Obrzydliwa komercjalizacja. Ważniejsza jest ta, no, atmosfera.

2.  Nie przyjdź na wieczerzę wigilijną

Zawodny kalendarz w telefonie czy korki na ulicach to kiepskie wymówki na ten dzień. Ale już grypa żołądkowa to coś, czego nikt nie podważy. Ba, będą ci wdzięczni, że zostajesz w domu. Wersja hard, ale stuprocentowo skuteczna.

3. Wyżyj się na bliskich

Nie ma szans na uniknięcie wieczerzy z rodziną? Więc przynajmniej rozładuj swoje napięcie w najlepszy możliwy sposób. Święta SĄ stresujące, wie to każdy, kto ma więcej niż pięć lat. Zatem nikt nie powinien się dziwić, gdy zaczniesz warczeć na wszystkich dookoła z byle powodu. Nie czuj się z tego powodu źle. Są święta.

4. Nieś kaganek oświaty

Młodociani w twojej rodzinie dalej wierzą w świętego Mikołaja? Daj im ważną życiową lekcję i ujawnij prawdziwą tożsamość przebierańca. Tak tak, to tylko wujek Miecio. Żaden Mikołaj. Naprawdę jeszcze w to wierzyliście? Za duzi już jesteście, żeby tak dawać z siebie frajerów robić. A wy, rodzino, wstydźcie się. Wykorzystywać łatwowierność małych dzieci. Teraz możesz poczuć się lepiej. Dobry uczynek zaliczony.

5. Nie mów ludzkim głosem

Od tego w wigilię są ponoć zwierzęta, co nie? He, he.

6. Nie czekaj na spóźnialskich

Wigilia jest o siedemnastej. Tak zawsze było i tak być musi. O 16 czy 18 to nie wigilia. Jeśli ktoś o tej porze planuje być na wigilii na przykład u rodziny partnera, to jasne jest, że nie ma za grosz szacunku dla ciebie i twojej rodziny. Nie toleruj spóźnień. O siedemnastej jest czytanie Pisma Świętego i łamanie opłatka, choćbyś miał sam sobie składać życzenia.

7. Życz ludziom, by się doskonalili

Życzenia to wspaniała okazja, by niepostrzeżenie wytknąć ludziom ich braki i wady. Samotnej kuzynce życz męża, grubej ciotce więcej silnej woli przy stole, a bratankowi, by wreszcie się ogarnął i przestał ćpać.

8. Wbij kij w mrowisko

Nudy przy stole? Masz w głębokim poważaniu ploteczki, jakim z upodobaniem oddają się ciotki i pociotki? Rzuć jakąś uwagę na temat polityki. Na przykład: jak dobrze, że nasi wreszcie u władzy, wyplenią tę całą ubecję, tych złodziei i sprzedawczyków. Albo: teraz to nic, tylko uciekać do Kanady, skoro mohery przejęły władzę w tym ciemnogrodzie. Chwilę później obserwuj z ponurą satysfakcją, jak czerwony ze złości wuj Zdzich rzuca karpiem w oburzonego wuja Stacha. A ten mu oddaje makowczykiem.

9. Skrytykuj wszystko

Policz potrawy – nie ma równo dwunastu? Kupne uszka w barszczu? Sztuczna choinka? No, TY to robisz inaczej. Ale co kto lubi. O gustach się nie dyskutuje. Poinformuj towarzystwo, że następnym razem, to ty urządzisz wigilię, tu wstaw bardzo znaczący trzykropek.

10. Nie ciesz się z prezentów

Kręć nosem przy każdym kolejnym. „Nie trzeba było” – oznajmiaj ze skwaszoną miną. Albo dziękuj chłodno i odkładaj prezenty, nawet ich nie rozpakowując. W końcu ty nie dajesz nikomu prezentu, więc nie wypada ci się ostentacyjnie cieszyć. Nawet, jeśli w duchu już przeliczasz, za ile opchniesz to na Allegro.

11. Zorganizuj rozrywkę

Czemu telewizor nie gra? Jakoś dziwnie cicho. Włącz „Kevina samego w domu”. Przecież bez tego nie ma świąt. A potem przełącz na Eurosport. Albo TVN Style. Przecież i tak nie ma nic lepszego do roboty.

12. Upij się

Najlepszy sposób, by poprawić sobie humor. Jeśli gospodarze nie postawią na stole wódki, wyjmij własną z torby, kręcąc głową z niesmakiem. Nie postawić wódki na stole w święta? Buraki! Pij szota za szotem i zmuszaj innych, by dotrzymywali ci kroku. Ze mną się nie napijesz? Już wymiękasz? Śpiewaj kolędy. Jak najgłośniej.

Po zastosowaniu tych metod możesz mieć pewność, że poczujesz się lepiej. Cały stres i złość rozładujesz na sprawcach tego zamieszania, czyli rodzinie. Dodatkowym bonusem jest naprawdę mała szansa, aby za rok również zawracali ci głowę świętami!

O mnie

Cześć, mam na imię Natalia, ale mów mi Nat. Lubię muzykę Archive, kolor turkusowy i dobre filmy. Hobbystycznie przełamuję swoje lęki i krytykuję ludzi. Nałogowo powątpiewam. Na co dzień przyjaźnię się ze swoją nerwicą. Jestem introwertyczką. Bywam złośliwa. Używam ironii dużo i często. Nie trawię laktozy ani disco polo.

Fanpage

Instagram

Instagram
Instagram
Instagram
Instagram
Instagram
Instagram
Instagram
Instagram
Instagram